Koje su kategorije očuvanosti starih knjiga. Koje knjige se isplati kupovati i restaurirati, a koje ne? Da li je bitno kako je očuvana stara knjiga? Koja je razlika u ceni između “lošeg” i “dobrog” primerka? Odgovore na ova i druga pitanja pogledajte u 7. emisiji Priče iz knjižare.
U šestoj emisiji “Priče iz knjižare” prikazaćemo vam osnovni “alat” neophodan za sakupljanje starih i retkih srpskih knjiga. Koja je to referentna literatura koja vam je potrebna ako ste kolekcionar retkih knjiga ili tek planirate da zaplovite nepreglednim knjiškim okeanom.
Gost današnje emisije “Priče iz knjižare”, pete po redu, je istoričar Filip Trajković, vlasnik najveće i najraznovrsnije kolekcije izdanja “Božanstvene komedije” u Srbiji. Njegova kolekcija Dantea sastoji se od više od 300 različitih izdanja objavljenih u različitim epohama i na različitim jezicima.
U četvrtoj emisiji “Priče iz knjižare” govorićemo o našim sunarodnicima koji u Italiji žive već 500 godina i dan danas govore našim jezikom ili kako ga oni zovu “na našu”. Jedan od prvih pomena ovih kolonija nalazimo u listu “Glasnik Srpskog učenog društva”, knjiga broj 62, štampana u Beogradu 1885.…
Luj Kordije napisao je knjigu “Victoire éclair en Orient 15-29 septembre 1918” ili u prevodu “Munjevita pobeda na Istoku” u kojoj argumentovano tvrdi da je sudbina Prvog svetskog rata odlučena na Solunskom frontu, prvenstveno zahvaljujući učinku srpske vojske. Kordije takođe piše i o naporima da se na Zapadu umanji značaj…
U drugoj emisiji serijala “Priče iz knjižare” bavićemo se ubistvom kralja Aleksandra Obrenovića i kraljice Drage 1903. godine. Navešćemo nekoliko štampanih izvora koji govore o toj kobnoj majskoj noći. Šta je objavljeno u novinama samo nekoliko sati nakon prevrata? Šta o Majskom prevratu kaže Dragiša Vasić u svojoj knjizi “Devetsto…