• O starim knjigama

    Debakl i Slom Emila Zole

    “La Débâcle“ je pretposlednji Zolin roman iz serije “Les Rougon-Macquart”. Izlazio je u nastavcima u “La Vie populaire” od 21. februra do 21. jula 1892. godine, pre nego što ga je izdavač “Charpentier” iste godine objavio u formi knjige. Radnja romana smeštena je u pozadini političkih i vojnih nemira koji su okončali vladavinu Napoleona III i Drugog carstva 1870. godine, tj. Francusko-pruski rat, bitka kod Sedana i Pariska komuna. Uprkos neprijateljstvu kojim je u početku dočekan od strane bonapartista, monarhista i posebno veterana francuske vojske, Zolin roman “Debakl” doneo je piscu ogroman komercijalni uspeh. Prodat je u sto pedeset hiljada primeraka u roku od pet meseci od objavljivanja. Na engleskom jeziku objavljen…

  • Istorija

    Vasilije S. Marković, prvi doktor istorijskih nauka na srpskom univerzitetu

    Najozbiljnija istorijska studija na temu istorije srpskih srednjovekovnih manastira i monaštva objavljena je pre više od 100 godina i delo je Dr Vasilija S. Markovića. Ovo stoji, uzevši u obzir da do danas nije napisan nijedan približno kvalitetan rad kao što je Vasilijev. Knjiga “Pravoslavno monaštvo i manastiri u srednjovekovnoj Srbiji” objavljena je 1920. godine u Srpskoj manastirskoj štampariji, Sremski Karlovci. Vasilije Marković bio je đak poznatog istoričara Dr Stanoja Stanojevića i kako sam Stanojević piše u predgovoru pomenute Markovićeve knjige: “Bio je moj najvredniji slušalac i najbolji đak. Već u prvom semestru on se istakao među svima svojim drugovima svojom neobičnom vrednoćom i velikim interesom za nauku. On je…

  • Istorija,  O starim knjigama

    U ime Hrista, svetinje u plamenu (odlomci iz knjige objavljene 1944)

    Knjiga “U ime Hrista, svetinje u plamenu”, objavljena je ratne 1944. godine i danas se smatra pravom retkošću. Pisac ove knjige potpisan je na naslovnoj strani pseudonimom “Psunjski”. Danas znamo da se radi o Veliši Raičeviću (Trepča, 5. novembar 1903 – Novi Sad, 1. jun 1972) inženjeru geodezije, publicisti i istoričaru amateru, koji se posebno bavio srpsko-hrvatskim odnosima tokom Drugog svetskog rata i genocidom izvršenim nad Srbima u NDH. Slušajući mnoga svedočenja izbeglica o genocidu nad Srbima u NDH, te o učestalim rušenjima i sknavljenjima pravoslavnih hramova, Raičević prikuplja i obrađuje obimnu dokumentaciju i objavljuje svoja istraživanja u dve knjige pod pomenutim pseudonimom, Psunjski. Radi se o knjigama pod naslovom:…

  • Istorija

    Ratne beleške Save Drinčića

    U svom ličnom primerku knjige Stanislava Krakova "Naše poslednje pobede", objavljenoj u Beogradu 1928., svojom rukom je na marginama zapisivao beleške i komentare o događajima u kojima je i sam učestvovao. Ispod beleški potpisivao se, nekada pseudonimom Sava Drinčić, a ponekad i svojim pravim imenom Mladen St. Đuričić. U nastavku teksta, kod svake beleške nave...