• O knjigama

    Misli o čitanju. Dobre i loše knjige

    Brzo čitanje, bez udubljivanja u sadržaj, je najpopularniji način za čitanje knjiga, ali većina knjiga danas ne samo da se tako čita, već su tako i napisane. Čita se isto kao što se puši cigareta, samo da bi ruke i oči imali šta da rade. Takve knjige se često pronalaze…

  • O knjigama

    Zibaldone Đakoma Leopardija

    Zibaldone, ili pun naslov “Zibaldone misli”, predstavlja svojevrsnu zbirku, lični dnevnik koji u sebi sadrži veliki broj beleški, razmišljanja, filozofskih zapažanja i analiza, književnih kritika i aforizama, koje je na ukupno 4.526 stranica, između jula/avgusta 1817. i decembra 1832. godine, napisao Đakomo Leopardi (1798-1837), italijanski pesnik, filozof, pisac i filolog.…

  • O knjigama

    antiBiblioteka Umberta Eka

    Šta je antibiblioteka? Pojednostavljeno rečeno, antibiblioteka je privatna zbirka nepročitanih knjiga. Koncept je prvi pomenuo libansko-američki naučnik i pisac Nassim Nicholas Taleb u svojoj knjizi “Crni labud”, gde opisuje jedinstven odnos koji je italijanski pisac Umberto Eko imao sa knjigama: Pisac Umberto Eko pripadao je onoj maloj grupi naučnika koji…

  • O knjigama

    Istorija magije od Ričarda Kevendiša

    Magija je stara koliko i čovek. Tragovi joj se mogu naći u dalekoj prošlosti, dokle god sežu dokazi o postojanju čoveka. Magija je u prošlosti izvršila uticaj na religiju, umetnost, poljoprivredu, nauku, državnu vlast, skoro na sve aspekte ljudskog postojanja. Zapadna tradicij magije nastala je u rimskom svetu, ali je…

  • Filozofija - O knjigama

    Tri rečenice o tri Kantove kritike

    Kritika čistoga uma uglavnom izlaže Kantovu teoriju saznanja, i bez sumnje predstavlja jedno od najdubljih dela u istoriji svetske filozofije. U njemu se istražuje područje apriornih saznanja i utvrđuju granice i vrednosti ljudskog saznanja. Kritika tradicionalne metafizike koju je Kant izvršio ovde, presudno je uticala na kasniji razvoj filozofskih ideja.…

  • O knjigama

    Законоправило: Свети Сава о посту суботом

    Од када се пре неколико година појавио комплетан превод Законоправила, или Номоканона Светог Саве, на модеран српски језик (Сарајевски препис), коначно смо у могућности да читамо и изучавамо редове овог најстаријег српског законика. С обзиром да се недавно на интернету појавила и дигитална верзија, можемо рећи да је први пут…