Ostalo

Leskovačka mućkalica (Al Pollo)

Leskovačku mućkalicu znam da pravim od kada znam za sebe. Iako postoji dosta različitih načina pripreme, ja se držim ovog koji se kod nas prenosi “sa kolena na koleno”. Takođe ga smatram najlakšim i u isto vreme vrlo efikasno ukusnim. Inače ne volim da iščitavam od reda do reda recepte, već više bacim pogled na glavne crte a ostalo prepustim svojoj mašti. I uvek uspe! I svaki put je za nijansu drugačije! Od mene ne očekujte klasične onlajn recepte sa preciznim gramažama i vremenom pripreme (iako ću se potruditi da ih navedem) jer smatram da sputavaju kuvarsku kreativnost. Malo više ovog, ili manje onog menja balans, ukus i strukturu jela. Pa igrajte se, ne prepisujte! U svakom slučaju ćete sve pojesti. Nemam sliku moje mućkalice, pa ću za zaglavlje da pozajmim sliku leskovačkog restorana “Groš”, gde smo jednom lepo ručali. Al Pollo znači sa piletinom, može da se napiše i na srpskom ali ovako mi se sviđa.

Tanjira

2-3

Priprema

60 minuta

Kuvanje

30-40 minuta

Ko može da spremi

Svako

Prva posuda (dublji tiganj)

  • Crni luk (jedna veća glavica ili dve srednje)
  • Ulje ili svinjska mast. Bolje je svinjska mast
  • Meso (1/2kg piletine ili drugo po izboru)

Druga posuda (dublji lonac)

  • Paradajz (2 velika, sočna i puna tečnosti)
  • Paprika (4 krupne, dugačke i crvene)
  • So (po ukusu)
  • Najstrožije zabranjeno dodavati: Kečap!

Priprema

  • U prvu posudu koju zovemo “Dublji tiganj” dodajte masti kao kad pržite jaja. Iseckajte veću glavicu crnog luka na komade srednje veličine, još bolje na kolutove. Dodajte vodu i na vatri srednje jačine dinstajte luk dok ne pusti tečnost braon-zlatne boje. Povremeno mešajte.
  • Dok se luk dinsta iseckajte sveže meso na kvadratiće, recimo 2x2cm. Kada je luk dinstan (pustio boju), dodajte u tiganj meso i još malo vode. Tako sve to zajedno dinstajte dok meso ne dobije belu boju i voda ne ispari. Ne zaboravite da mešate.
  • U isto vreme na drugoj ringli, u posudi broj 2 koju zovemo “Dublji lonac” dešava se sličan scenario, samo sa drugim akterima, paradajzom i paprikom. Nakon što ste stavili luk na dinstanje, na drugu ringlu stavite lonac čije dno namažete mašću (ne previše). Zatim isti ispunite seckanim paradajzom (ne previše sitno) i vertikalno ili horizontalno seckanom paprikom. Ovo je vrlo bitno jer način sečenja paprike daje strukturu jelu. Paprika treba da bude isečena ili vertikalno širine do 1 cm, ili horizontalno (da ispadnu krugovi) isto širine do 1cm. Suviše sitno iseckana paprika se rastopi i nestane u jelu. Možete dodati 1dl vode, ali ako je paradajz sočan nema potrebe jer će on pustiti svoje sokove. Iseckanu papriku i paradajz kuvajte, povremeno mešajući, na laganoj vatri.
  • Ako ste došli do broja 4, znači da je luk pustio boju i da je meso postalo belo. Ukoliko vam do sada ništa nije zagorelo pređite na korak broj 5.
  • Smesu luka i mesa iz posude 1, tj. tiganja, dodajte u posudu 2, tj. lonac, i sve to zajedno kuvajte na laganoj vatri 30-40 minuta, tj. dok voda/sok iz paradajza ne ispari i jelo ne postane gušće, ili kompaktnije. Ne znam kako da opišem, ja znam vizuelno da ocenim kada je gotovo. Znaćete i po mirisu, ne oseća se više odvojeni miris paprike, luka i paradajza, već sve miriše na Leskovačku mućkalicu.

Ako ne možete sve sami da pojedete, zovite me. Dolazim!